Przepisy na masy plastyczne

Masy plastyczne znane są chyba wszystkim. Jest to doskonały materiał do zabawy z dziećmi, rozwijania ich zdolności manualnych, ale chętnie sięgają po niego i starsze dzieci, a także dorośli. Wykorzystywane są one do tworzenia różnych dekoracji, figurek, ramek do zdjęć czy też ozdób.



Przepis na masę solną:
200 gram mąki
200 gram soli
szklanka wody

Przygotowanie: mąkę mieszamy z solą i powoli dodajemy wodę. Bardzo dokładnie wyrabiamy ciasto. Aby dobrze ją wyrobić najlepiej ugniatać w misce (około 5-7 minut). Przygotowana masa jest gotowa do wykorzystania. Możemy modelować z niej wszystko, co nam podpowiada wyobraźnia. Jeśli nie mamy pomysłu, to możemy wykorzystać foremki do ciasta. W ten sposób można przygotować przeróżne ozdoby dekoracyjne. Wykonując dekoracje do zawieszenia, warto pamiętać, aby przed wyschnięciem zrobić dziurki na zawieszki. Jeśli chcemy stworzyć figurkę z kilku elementów, to warto łączyć je ze sobą poprzez delikatne zwilżenie wodą. Dzięki temu poszczególne elementy dobrze się ze sobą z kleją.
Do zabarwienia masy plastycznej można wykorzystać barwniki spożywcze lub farbę plakatową, jeśli nie chcemy naszych prac malować. Masę zabarwić można również używając produktów spożywczych.
Kolor brązowy uzyskamy dodając kakao, cynamon lub kawę.
Kolor żółty uzyskamy dzięki kurkumie.
Papryka w proszku da nam kolor pomarańczowy.
Kolor różowy uzyskamy  dodając koncentrat z buraczków.




Przepis na masę aksamitną:
dowolna odzywka do włosów- 300 ml
mąka/skrobia ziemniaczana - 500 gr
barwniki spożywcze
Przygotowanie; do miski wlewamy całą odżywkę i dodajemy 10 czubatych łyżek mąki, tak by masa zrobiła się gęsta. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodajemy barwniki. Po zabarwieniu ponownie dodajemy mąką i zagniatamy do czasu, aż masa przestanie się kleić do rąk.

Przepis na masę piaskową do dekorowania:
klej wikol
piasek (można zakupić ozdobny w sklepie zoologicznym)
Przygotowanie: do miseczki wlewamy 2 łyżki kleju wikol i powoli dodajemy piasek. Wszystko mieszamy, tak by powstała masa piaskowa. Masa schnie około 24 godzin. Wykonane ozdoby układamy na desce lub tekturze i okrywamy folią streczową, by później bez problemu je zdjęć.Gotowe ozdoby po wyschnięciu są twarde, ale nie można ich moczyć wodą, bo ulegną zniszczeniu. A co można z masy piaskowej? Odciski dłoni, stóp, ozdobną miseczkę, doniczkę, naszyjniki, medaliony, gwiazdy, serca. Do wyrobu ozdób można skorzystać z foremek do ciast, by nadać im odpowiedni kształt.



Przepis na masę porcelanową:
klej wikol
mąka ziemniaczana
2 łyżki soku z  cytryny i 2 łyżki oleju lub oliwy
Przygotowanie: do miski sypiemy mąkę  i dodajemy klej wikol (używamy tej samej miarki, aby dodać równe proporcje np. 300ml) oraz dwie łyżki soku z cytryny i oleju. Wszystkie składniki mieszamy łyżką, a następnie zagniatamy dłońmi. Po kilku minutach masa porcelanowa jest gotowa. Trzeba pamiętać, że masa szybko wysycha, dlatego najlepiej od razu przełożyć ją do worka. Podczas tworzenia dekoracji, ucinamy tylko kawałek masy, ciasto wałkujemy i kształtujemy z wykorzystaniem foremek. Prace suszymy na kartce tekturowej około 12 godzin.
 Do gotowej masy można dodać kolorowy brokat, by pięknie się mieniła.




Przepis na piankolinę:
1kg mąki ziemniaczanej
piankę do golenia
płyn do naczyń (biały lub bezbarwny)
Przygotowanie: do dużej miski wsypujemy 1kg mąki, dodajemy piankę do golenia i odrobinę płynu do naczyń. Wszystkie składniki mieszamy, w razie potrzeby dodajemy mąkę lub piankę. Mieszanie piankoliny to doskonała zabawa sensoryczna. Gotową masę można wykorzystać do robienia babek.
Dodatkowo piankolinę można zabarwić dodając do niej barwniki. Przekładamy część piankoliny do miseczki i dodajemy w odpowiedniej ilości barwnik. Całość mieszamy.




Przepis na sztuczny śnieg:
8 opakowań sody oczyszczonej
jedna pianka do golenia
Przygotowanie: do miski wsypujemy sodę i dodajemy piankę. Składniki mieszamy. Przygotowywana masa da uczucie chłodu, podczas ugniatania jej rękoma. Po zagnieceniu masę wstawiamy do lodówki na około 30 minut.

Przepis na sztuczny śnieg z pieluchy:
10 pampersów
woda
brokat i bibuła
Przygotowanie: pieluchy rozcinamy, tak by ze środka wyrzucić do naszej miseczki drobne kulki (jest to tzw.super chłonny żel). Granulki zalewamy wodą i już po chwili mamy galaretowatą masę przypominającą śnieg. Aby ją zabarwić, wystarczy pasek kolorowej bibuły zalać w szklance z gorącą wodą, którą później należy dodać do naszej masy. Opcjonalnie można dodać także brokat.



Komentarze